Masz pytania?

tel./fax
+48 91 488 5 777
al. Wojska Polskiego 45
e-mail: biuro@extra.pl

Wyszukaj oferty

typ transakcji

nieruchomość

Miejscowość

Dzielnica - osiedle

cena (zł)

powierzchnia (m2)

pokoi

numer oferty

Twój notes

Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.

Mieszkanie dla młodych - Szczecin

MDM: Wstrzymanie wniosków na 2017 rok! Program Mieszkanie dla Młodych zmierza ku końcowi. Znana jest data jego wygaszenia, co tym bardziej ma wpływ na jego ogromną popularność. Prawdopodobnie ilość składnych wniosków przeszła najśmielsze oczekiwania - Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował 31 stycznia o wyczerpaniu środków przeznaczonych na 2017 r. Co dalej?

Przyjmowanie wniosków na 2017 wstrzymane

BGK zmuszony był do zablokowania przyjmowania kolejnych wniosków po tym, jak wykorzystano 95 proc. ze środków jakie były zaplanowane na ten rok. Całość została rozdysponowana wyłącznie na wnioski, które został złożone tylko w samym styczniu 2017.  Oczywiście jednak w dalszym ciągu istnieją  sposoby na skorzystanie z MDM. W zasadzie najczęściej stosowanym krokiem jest zakup nieruchomości, w przypadku której ostatnia płatność ma nastąpić w 2018 roku. Część developerów pozostawia taką furtkę swoim klientom zdając sobie właśnie sprawę z faktu, że liczą oni na uzyskanie dopłat. Jednak również w tym przypadku zainteresowani kredytem powinni się śpieszyć – maksymalnie w ten sposób może zostać rozdysponowana jedynie połowa wszystkich środków przeznaczonych na 2018 rok. Co ciekawe – według danych na koniec stycznia, z tej puli wykorzystano już ponad 23 proc. Zatem trudno oczekiwać, że wnioski tego rodzaju będą skuteczne później niż w pierwszym kwartale tego roku. Poprzez Mieszkania dla Młodych Szczecin, Gdańsk, Wrocław, ale również wiele innych miast, obfitowało w inwestycje mieszkaniowe, które co istotne – bardzo szybko znajdowały nabywców.

Co po wygaszeniu programu?

Jak już od dawna wiemy, MDM będzie całkowicie wygaszone, a na jego miejsce zostanie wprowadzony nowy program mieszkaniowy przygotowany przez rząd, który jednak głównie ma koncentrować się na wynajmowaniu mieszkań po bardzo niskiej cenie. Tylko pytanie - czy tego oczekują Polacy? Poprzez mieszkanie dla młodych Szczecin, podobnie jak inne duże miasta, stawał się znacznie bardziej dostępny. Dopłaty obniżały koszty zakupu mieszkania o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych - na największe dofinansowanie mogły liczyć rodziny, mające kilkoro dzieci. Trudno powiedzieć, czy nowy program spełni oczekiwania – na pewno Polacy będą czekali na możliwość wykupu wynajmowanych mieszkań, a kiedy to będzie realnie możliwe, jeszcze nie wiemy. Mieszkanie dla młodych należy uznać za sukces. Program miał duże znaczenie dla poprawy sytuacji firm budowlanych. W najbliższym czasie przekonamy się, jakie będą nowe plany developerów po wygaszeniu programu MDM.