Masz pytania?

tel./fax
+48 91 488 5 777
al. Wojska Polskiego 45
e-mail: biuro@extra.pl

Wyszukaj oferty

typ transakcji

nieruchomość

Miejscowość

Dzielnica - osiedle

cena (zł)

powierzchnia (m2)

pokoi

numer oferty

Twój notes

Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.

Mieszkania w Szczecinie jako cele inwestycyjne

Na lokalnym rynku nieruchomości inwestycja w mieszkania pod wynajem to stabilna lokata, korzystniejsza niż na lokatach, bądź rachunkach oszczędnościowych. Przy obecnym systemie emerytalnym taka inwestycja może stać się dobrym zabezpieczeniem na przyszłość. Jednak wymaga ona dobrego zaplanowania na każdym etapie przedsięwzięcia.

W Szczecinie początkujący inwestor ma możliwość zakupu nieruchomości w dogodnej lokalizacji w cenach stosunkowo niższych niż we Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. Mniejszy wkład własny i mniejsze obciążenie kapitału to dla nowych inwestorów dobra wiadomość. Jednak trzeba liczyć się z tym, że rynek nie jest tak duży i chłonny jak np. w stolicy. Dodatkowo koszt wynajmu jaki możemy zaproponować przyszłemu najemcy jest stosunkowo niższy. 

Dużym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się kawalerki oraz mieszkania 2-3 pokojowe. W Szczecinie kwoty za kawalerkę zaczynają się już od 90 tys. zł – 170 tys zł. W przypadku mieszkań wielopokojowych to około 250 tys. zł  - 500 tys. zł. Średnia rentowność inwestycji w skali roku to około 5%, czyli więcej niż obecne oprocentowanie lokat bankowych. Jednak nie każde mieszkanie może przynieść oczekiwane zyski. Pierwszymi warunkami opłacalności jest wyszukanie odpowiedniej lokalizacji danej nieruchomości oraz standard wykończenia, te składniki inwestycji determinują nasz przyszły koszt wynajmu w najwyższym stopniu. Jednak stan mieszkania - aranżacja wnętrza nie zawsze jest brana pod uwagę kiedy inwestor decyduję się na remont mieszkania. W Szczecinie znajduję się wiele nieruchomości w złym stanie, które po odświeżeniu mogą stać się atrakcyjne dla najemcy. Taka forma inwestycji jest często tańsza od kupienia gotowego mieszkania pod klucz ponieważ koszt nieruchomości jest niższy i sami decydujemy jak ma wyglądać mieszkanie oraz jaką część budżetu przeznaczymy na remont. Kolejnym ważnym czynnikiem jest znalezienie odpowiedniego, a przede wszystkim stałego najemcy dla naszego mieszkania. Są to aspekty, w których warto skorzystać z usług biura nieruchomości aby uniknąć braku opłacalności takiego zakupu. Maklerzy na bieżąco badają rynek, robiąc odpowiednie statystki pozwalające określić jakie lokalizacje w Szczecinie są najbardziej pożądane i jaki standard nieruchomości zadowoli przyszłych najemców. Bazy klientów w zbiorach biur są na tyle duże, że pozwolą idealnie dopasować klienta do wymagań początkującego inwestora i uniknąć strat związanych z wynajmem. Agent pomaga także w zapoznaniu się z aktualnymi wymogami prawnymi oraz tworzy umowę najmu z nimi zgodnymi. Dobrze skonstruowana umowa pozbawi nas wielu problemów związanych z wynajmem.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki związane z najmem możemy śmiało stwierdzić, że mieszkanie jako inwestycja jest opłacalna o ile dobrze przygotujemy się do tego przedsięwzięcia i dokonamy kalkulacji, która pokażę nam jakie ryzyko finansowe ponosimy przy zakupie danej nieruchomości.

"Inwestowanie w nieruchomości staję się coraz częstszym sposobem na lokowanie swojego kapitału. Wśród naszych klientów posiadamy wielu inwestorów, którym pomogliśmy w zakupie i wynajmie pierwszego mieszkania pod inwestycję. Są naszymi stałymi klientami, a ten sposób zarobku się u nich sprawdził" - mówi Jacek Koperkiewicz z biura Extra Invest.