Masz pytania?

tel./fax
+48 91 488 5 777
al. Wojska Polskiego 45
e-mail: biuro@extra.pl

Wyszukaj oferty

typ transakcji

nieruchomość

Miejscowość

Dzielnica - osiedle

cena (zł)

powierzchnia (m2)

pokoi

numer oferty

Twój notes

Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.

Adaptacja poddasza sposobem na mieszkanie 

Na szczecińskim rynku nieruchomości jest wiele mieszkań powstałych z adaptacji poddaszy. Niskie koszty zakupu oraz remontu skłania coraz więcej osób do tego typu inwestycji. Pojawiły się również na rynku firmy, które zajmują się adaptacją i sprzedażą takich mieszkań w standardach deweloperskich. Możemy jednak osobiście przeprowadzić taką inwestycję, następnie zamieszkując takie mieszkanie, wynająć lub sprzedając drożej, możliwości jest wiele. Zanim jednak zdecydujemy się na krok w tą stronę musimy zastanowić się czy poddasze, które jest brane pod uwagę nie sprawi problemów, a jego przystosowanie do funkcji mieszkania będzie możliwe. 

Pomijając wykup poddasza w pierwszej kolejności musimy uzyskać pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń wynikających z prawa budowlanego. Zwłaszcza kiedy musimy dokonać zmian konstrukcji budynku, wzmocnić strop, doprowadzić wszelkie instalacje tj. prąd, gaz. Dodatkowo na adaptację musimy uzyskać zgodę wszystkich sąsiadów, którzy są współwłaścicielami budynku. Nowopowstałą powierzchnię użytkową należy zgłosić do urzędu.

W przypadku adaptacji strychu skorzystanie z usług architekta oraz inżyniera budowlanego może okazać się niezbędne. Wszelkie zmiany muszą być starannie przemyślane, której muszą być funkcjonalne i utrzymać bezpieczeństwo w konstrukcji budynku. By mieszkanie nie przypominało pomieszczeń dla Hobbitów z filmu "Władca Pierścieni" trzeba zwrócić uwagę na wysokość pomieszczeń. Wygodną średnią wysokością będzie co najmniej 220 cm. Musimy także zadbać o odpowiednie szerokości łazienki i kuchni, w przypadku kuchni minimalna szerokość pomieszczenia to 180 cm.

Adaptacja poddasza może okazać się wymarzonym mieszkaniem a możliwości aranżacyjne są ogromne. Z racji tego, że adaptacje prowadzone są zazwyczaj w starych kamienicach ceglane ściany oraz drewniane sufity wiodą prym tworząc wspaniały klimat. 
 

W Szczecinie takich nieruchomości jest coraz więcej, przede wszystkim dlatego, że koszty takiej adaptacji często są mniejsze od zakupu mieszkania. Szacuje się, że mieszkanie w okolicach 60 m2 można przystosować do zamieszkania za około 30 000 zł. Koszt samego poddasza nie jest łatwy do określenia ze względu na wiele zmiennych jednak może być nawet 40% niższy niż mieszkania w danych miejscach.

Takie mieszkania mogą być także dobrą inwestycją pod wynajem gdzie stopa zwrotu będzie wyższa niż przy zakupie już gotowego mieszkania. Minusem inwestycji może być wysokie piętro jednak dla wynajmujących takie mieszkanie np. studentów nie będzie to wielkie wyzwanie.
 

Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się adaptacją mieszkań oraz osób prywatnych, które upatrują swoją możliwość na posiadanie własnego mieszkania. Z racji niskich kosztów inwestycja jest bardzo rentowna i polecana przez agentów nieruchomości w Szczecinie, którzy codziennie pośrednicza w sprzedaży tego typu nieruchomości. 

 

K.T.