Masz pytania?

tel./fax
+48 91 488 5 777
al. Wojska Polskiego 45
e-mail: biuro@extra.pl

Wyszukaj oferty

typ transakcji

nieruchomość

Miejscowość

Dzielnica - osiedle

cena (zł)

powierzchnia (m2)

pokoi

numer oferty

Twój notes

Aktualnie w notesie nie znajduje się żadna oferta.

Najem zwrotny – na czym polega ? 

Instytucja najmu zwrotnego jest rzadko spotykana w Polsce, jednak warto przyjrzeć się tej formie umowy bliżej. Nie została jeszcze uregulowana w polskim prawie, a już znajduje swoje zastosowanie na rynku nieruchomości, także w Szczecinie. 

Z angielskiego "Sale and lease back" składa się z dwóch transakcji – Sprzedaży oraz najmu. Najem zwrotny polega na tym, że  właściciel nieruchomości ( przedsiębiorca ) sprzedaje swoją nieruchomość innemu przedsiębiorcy i ustanawia z nim umowę najmu tej nieruchomości. 

Przedsiębiorca sprzedający swoją nieruchomość uzyskuje środki, które może np. wykorzystać na rozwój swojego przedsiębiorstwa. Można powiedzieć, że jest to swojego rodzaju kredyt, który jest łatwiejszy w uzyskaniu. Najważniejszym punktem tej transakcji jest fakt, że sprzedający nieruchomość dzięki umowie najmu zachowuje prawo do zajmowania i do korzystania w dalszym ciągu z danej nieruchomości. Kolejną korzyścią dla sprzedającego jest możliwość odliczenia od kosztów uzyskania przychodów comiesięcznego czynszu. 

Korzyści kupującego to przede wszystkim stanie się właścicielem nieruchomości oraz gwarant comiesięcznych wpłat na konto wynikających z umowy najmu, którą można podpisać nawet na 30 lat.

Dzięki przewidzianej w polskim prawie zasady swobody umów oraz nieuregulowanej jeszcze instytucji najmu zwrotnego strony mogą w dowolny sposób skonstruować umowę jednak pamiętać muszą o tym aby postanowienia nie były sprzeczne z prawem i zgodne z zasadami współżycia społecznego. 

W tego typu umowach strony często zastrzegają prawo pierwokupu dla najemcy co daje możliwość odkupienia nieruchomości w przyszłości. 

Z takich transakcji korzystają najczęściej firmy produkcyjne, właściciele nieruchomości biurowych, apartamentów turystycznych.  

"Korzyści płynące z najmu zwrotnego mogą skusić przedsiębiorców do tego typu transakcji. Jest to nowa regulacja prawna ale uważam, że w raz z rozwojem przedsiębiorstw zacznie znajdować coraz szersze zastosowanie również na rynku nieruchomości w Szczecinie." – Mówi Jacek Koperkiewicz z biura Extra Invest Nieruchomości. 

Podsumowując, dla kupującego nieruchomość jest to rentowna inwestycja na lata, zaś dla sprzedającego możliwość pozostania w tym samym miejscu, a dzięki pozyskaniu kapitału, możliwość rozwoju prowadzonego przedsiębiorstwa. Warto zastanowić się na tego rodzaju rozwiązaniem zarówno jako osoba kupująca oraz sprzedająca.

 

K.T.